top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

1 Mart 'Sıfır Ayrımcılık Günü'

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik HIV ile ilgili "Sıfır Ayrımcılık" Günü

Her hafta 15-24 yaş arasında 6.000 kadın ve kız çocuğu HIV ile enfekte oluyor. Bu da günde 860 kişi ediyor.


1 Mart günü 2014 yılından bu yana UNAIDS (Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı) tarafından “Sıfır Ayrımcılık” günü olarak kutlanıyor. UNAIDS, 2020 yılı için ayrımcılık başlığını “HIV ile yaşayan kadınlara ve kız çocuklarına sıfır ayrımcılık” olarak belirlemiştir.

Cinsiyet eşitsizliği, şiddet, fakirlik ve güvende olmama gibi durumlar yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada HIV riskini, tüm marjinalize edilmiş ve dışlanmış gruplar ama özellikle kadınlar ve kız çocukları için arttırmaktadır.


Kadınlar, HIV enfeksiyonuna karşı en savunmasız gruplardan birini oluşturmaktadır. Kadınlara HIV geçişi, pek çok faktörden ötürü erkeklerden daha kolay olmaktadır. Gerek fizyolojik sebepler gerekse sosyo-ekonomik eşitsizlikler, tüm dünyada HIV ile yaşayan kadınların sayısını hızla arttırmaktadır.


UNAIDS 2020 Sıfır Ayrımcılık Raporu* verilerine göre, dünya genelinde 15 yaş ve üzeri 18.8 milyon kadın HIV ile yaşamaktadır. Bu rakam bu yaş gurubunda HIV ile yaşayan kişilerin %52 sini oluşturmaktadır.


Kadınlar ve kız çocukları bilinçlendirme çalışmalarında öncelik verilmesi gereken gruplardır.


Sağlık Bakanlığı’nın Haziran 2019 resmi rakamlarına göre, HIV vakalarının %20,02’sini kadınların oluşturduğunu göstermektedir. Kadın vakaların %90’ından fazlası HIV’e bağlı fırsatçı enfeksiyonlar ya da farklı sağlık problemleri sebepli hastaneye gittiklerinde yapılan konsültasyonlar sonucu tanılarını öğrenmektedir. Bu durum, kadınların HIV’i bilmediklerini, kendilerini risk altında görmediklerini ve bilinçli olarak düzenli test yaptırmadıklarını göstermektedir.


HIV hakkında kadınlara yönelik yapılan ve yapılacak bilinçlendirme çalışmaları, özellikle doğurganlık çağındaki kadınların bebeklerine HIV geçişini önlemek adına önemlidir. Çünkü, hamile olup HIV tanısını henüz bilmeyen, dolayısı ile tedavi almayan kadınların bebekleri de risk altında kalabilmektedir.


UNAIDS 2020 Sıfır Ayrımcılık Raporuna göre, dünyada HIV ile yaşayan kadınların yaklaşık olarak %82’si HIV tedavisi için antiretroviral tedaviye erişebilmektedir. Kadınların tedaviye erişimleri doğacak çocuklarına HIV bulaşmasını engellemektedir.


Unutmayalım ki, HIV’e ve HIV ile yaşayanlara karşı ayrımcılıkları engelleyemezsek, HIV yayılımını da durduramayız.


UNAIDS 2020 Sıfır Ayrımcılık Raporuna göre, kadınların uğradıkları ayrımcılığa karşı alınması gereken önlemler, atılması gereken adımlar ise şöyle sıralanmaktadır:

  • Politik hayatta eşit haklar, imkanlar ve çalışma olanakları

  • İnsan Hakları ve Kanunlarının uygulanması

  • Ekonomik adaletin garanti altına alınması

  • Cinsiyet temelli suçların sonlandırılması

  • Önyargılar ve engeller olmadan sağlık hizmetlerine ulaşım

  • Ücretsiz İlk ve Orta eğitime erişim olanağı sağlanması

Daha detaylı bilgi için raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

410 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page