top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV Tedavisi Yakın mı?

Herkesin cevabını aradığı soru: HIV/AIDS tedavisine ne kadar yaklaştık? Ve nihayet, hedefe çok yaklaşıldığını gösteren bir buluş: “Paris'teki Institut Pasteur araştırmacıları HIV ile enfekte hücreleri yok etmenin bir yolunu buldu.”

Yıl 1985, HIV Fransa’daki Institut Pastuer (Pastör Enstitüsü) tarafından tespit edildi.

Yıl 2018, Pastör Enstitüsü HIV ile enfekte olmuş hücreleri yok etmeyi başardığını açıkladı.

Bilim insanları, bu gelişmenin HIV ile mücadelede büyük bir atılım olduğunu belirtiyorlar.

Paris'teki Institut Pasteur araştırmacıları, HIV rezervuarlarını (HIV'in hapsedildiği hücreleri) hedefleyen bir yaklaşım olan bu çalışma ile, HIV ile enfekte olmuş ve tipik olarak antiretroviral ilaçlarla baskılanan hücreleri ex vivo yani laboratuvar ortamında (insan vücudu dışında) yok etmeyi başardıklarını bildirdiler.

Günümüzde ART (antiretroviral) ilaçlar, HIV'i baskılıyor (HIV'i hücrelerin içine hapsedip çoğalmalarını engelliyor) ve HIV ile enfekte insanların yaşamlarını normal akışında sürdürmelerine olanak sağlıyor. Bu yüzden, HIV artık kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Antiretroviral ilaçlar, virüsü vücuttan çıkarıp atamıyor veya tamamen yok edemiyor; ancak, Cell Metabolism tıp dergisi, bilim insanlarının HIV ile enfekte 'rezervuar' hücrelerini yok etmenin bir yolunun bulduğunu açıklayan bulguları yayınladılar.

'Virüs rezervuarlarda kalmaktadır. HIV'in ana hedefi, CD4 T lenfosit bağışıklık hücreleridir. '

HIV yüksek metabolik aktiviteye sahip hücreleri hedef alır ve çoğalma becerilerini yok eder, çoğalamaz hale getirir.

Araştırmacılar, enfekte olmuş hücreleri veya "rezervuarları", metabolik aktivite inhibitörleri sayesinde ex vivo ortamda imha etmeyi başardıklarını ve bu araştırmanın, 'rezervuar' hücrelerinin elimine edilerek remisyonuna yani hastalığın gerilemesine yönelik yeni yollar olasılığını açtığını belirtiyorlar.

Araştırmadaki bir sonraki adım, canlı organizmalar üzerinde test edilen metabolik inhibitörlerin "in vivo" yani insan vücudunda test edilme potansiyelini değerlendirmek olacaktır.

Teorik olarak; viral yük yeterince düşükse, HIV hücresinin gizlendiği hücre yok edilebilir, vücutta yayılması engellenebilir ve belki de tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Çalışma, Institut Pasteur, AmfAR (Amerikan AIDS Araştırma Vakfı) ve Sidaction tarafından finanse edilmiştir.

Kaynak: dailymail.co.uk

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page