top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV Testi Projemiz Başladı

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Pozitif-iz Derneği tarafından yürütülen “LGBTİ+ Bireyler için HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında ücretsiz, kimlik bilgilerinizi vermeden ve güven içinde hissedeceğiniz bir ortamda HIV testi yaptırabilirsiniz.


Önemli: Bu test kampanyası kendini LGBTİ+ olarak tanımlayan ya da sadece erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklere özeldir. Bu gruplardan birisine dahil değilseniz kampanyadan ne yazık ki yararlanamazsınız.


Testi nerede yaptırabilirim? Süreç nasıl işliyor?


HIV testleri, İstanbul Fatih’de özel bir laboratuvarda ve sadece cumartesi günleri yapılmaktadır. Test yaptırmak isterseniz 0543 241 41 03 nolu numaradan bize ulaşarak daha detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Aradığınızda ulaşamazsanız info@pozitifiz.org mail adresimize yazabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Randevunuz oluşturulduktan sonra kişi merkeze geldiğinde bir hemşire ve proje koordinatörü tarafından karşılanırsınız. Test öncesinde HIV ile ilgili genel bilgilendirme yapılır ve varsa sorularınız yanıtlanır. Test için kan alım işlemi gerçekleştikten 20 dakika sonra sonucunuz danışmanlık verilerek açıklanır.


Kampanya kapsamında toplamda 300 kişiye test yapılacaktır. Testler sınırlı sayıda kişiye uygulanacağından randevunuzu oluşturmak için fazla beklemeyin.


Neden HIV Testi Yaptırmalıyım?


Türkiye’de her yıl HIV tanısı alan bireylerin sayısı artmaktadır ve binlerce kişi test yaptırmadığı için durumundan habersizdir.


HIV, uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikayetleri üzerine hastaneye başvurarak tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zahmetli ve zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif bireyler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirler.


Ayrıca, düzenli tedavi alan HIV pozitif bireylerde HIV baskılanır ve kan testlerinde belirlenemeyen olarak tanımlanan düzeye iner. Kanda belirlenemeyen düzeydeki HIV, cinsel yolla başkalarına bulaşmaz.


Kendinizin ve cinsel ilişki yaşadığınız kişilerin sağlığı için düzenli HIV testi yaptırmak önemlidir.
1.950 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page