top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Pozitif-iz ve KAOS GL Ortaklığında HIV Eğitimi

Kaos GL ile ortak yürüttüğümüz 2 günlük "HIV ve AIDS Farkındalık Eğitimi"ni tamamladık.


Kaos GL'nin, 'LGBTİ + Örgütlerin ve Aktivistlerin Kapasitesini Güçlendirme Programı ' kapsamında dördüncüsünü düzenlediği 'Aktivizm Okulları’, 22-23 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

Düzenlenen bu aktivizim okulunun amacı; LGBTİ+ alanında çalışan örgütlerin HIV/AIDS çalışmalarında ve sahada karşılaştıkları zorluklar, LGBTİ+ hareketin içinde HIV pozitiflerin yaşadıkları sorunların aktarılması ve tartışılması idi.


Pozitif-iz Derneği olarak hazırladığımız eğitim programının ilk gününde, HIV’in tıbbi boyutunu ve sosyal etkilerini konuştuk. 19 kişinin seçilerek alındığı eğitimin birinci günün ilk oturumunda, HIV tanısı alma simülasyon oyunu olan Bozkır Yangını ile başladık.


Oyunun ardından şu başlıklarda interaktif sunumlar yapıldı: - HIV ile yaşam, - HIV ve AIDS’in tıbbi boyutu, - HIV Tarihçesi, - HIV Epidemiyolojisi ve Aktivizmi


Eğitimin ikinci gününe ise, "çoğunluğun ezici gücü ile azınlık olmanın yarattığı sessizleşme"ye vurgu yapan Çiftlik Oyunu ile başladık.


Ardından HIV'i hukuki zeminde ele aldığımız;


- HIV ve İnsan Hakları, - Tedaviye Erişim ve Bürokratik İşlemler konularını aktardık.


2010 yılında çekilen, HIV ile ilgili yanlış bilgiler ve önyargılarla dolu olan İncir Reçeli filmini izleyerek çözümlemesini yaptık.

Bu güçlü iş birliği için Kaos GL'ye, özellikle de güzel enerjileri ile keyifli bir eğitim geçirmemizi sağlayan tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page