top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Taze Fikir Reklam Ajansı İle Birlikte HIV’den Güçlüyüz Dedik…

04 Şubat 2020 günü gerçekleştirdiğimiz toplantımızda, HIV konusunda ajans çalışanlarının da katılımıyla unutamayacağımız bir workshop deneyimi yaşadık. HIV’i her yönüyle ele aldık.


Eğitimimize HIV ve HIV ile yaşayanlara yönelik bilgi ve tutumların bulunduğu stickerlerimizi dağıttık ve duvarda yer alan ‘Doğru – Yanlış – Bilmiyorum’ bölümlerine yapıştırmalarını istedik.

Ardından, HIV ile karşılaşmak, HIV tanısı almak ve HIV ile yaşamaya dair empati kurduran “Bozkır Yangını” oyunu ile devam ettik.


Oyunda HIV ile enfekte olan ve bunun sonucu olarak HIV durumu testte belirsiz çıkan, tanı alanlar ve almayanların duygularını paylaşmalarını istedik. Kurgusal olarak test sonucu negatif çıkan kişiler ile sonucu pozitif çıkanların geri bildirimleri ve HIV’e bakış açıları hayli farklıydı. Negatif sonuç alanlara, “Siz HIV ile temas etmeyen, enfekte olmayan gruptasınız. Bu size nasıl hissettirdi?” diye sorduk. Geri bildirimlerinden sonra sonucu HIV pozitif çıkanlara döndük. Bu durumu eşine/partnerine nasıl açıklarsın? Annen veya baban durumunu öğrenirse, tepkileri nasıl olur? İş yerin ile paylaşır mısın? Peki sık sık hastane için izin alman gerektiğinde ne yapacaksın? Evde ilaçlarını bulan olursa? Yeni bir ilişkiye başladığında, hangi aşamada statünü açıklarsın?.... gibi HIV ile (en çok da önyargılara karşı) nasıl baş edeceklerini, yaşamlarını bundan sonra nasıl planlayacaklarını sorduk. Katılımcılar kimi zaman bu sorularımızı zorlanarak cevapladılar.

Eğitime HIV’in tıbbi, hukuki ve psikolojik boyutlarını, dünyada ve Türkiye’deki durumu, test sürelerini ve bürokratik süreçlerini aktararak devam ettik.


En son olarak eğitimin başında dağıttığımız ve 3 yanıt altına toplanmasını istediğimiz sticker’larımız üzerinden tekrar yaparak toplantıyı sonlandırdık.

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page