top of page

BİZ

Pozitif-iz HIV pozitif kişiler ve yakınlarını fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden güçlendirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Bu amaca uygun olarak onların ihtiyaç duyabilecekleri destek ve danışmanlık hizmetlerini üretir. Bununla birlikte HIV ve AIDS’ e yönelik ön yargıların azaltılmasına, konuyla ilgili güncel ve doğru bilgilerin toplumda yayılmasına katkıda bulunur.​

yeniSM-1-01.jpg

Pozitif-iz, HIV/ AIDS’i birey ve halk sağlığı açısından değerlendirmenin yanı sıra, insan hakları olarak da ele alır ve bu çerçevede faaliyetlerini yürütür. Pozitif-iz’in kurucuları 15 yılı aşkın süredir HIV ve AIDS alanında çalışmalar yürütmüş ve bunu kendisine misyon edinmiş aktivistlerdir.

biz

YENİ BİR DERNEK

Pozitif-iz kurucuları  daha önce bu alanda çalışmalar yürüten Pozitif Yaşam Derneği’nin yönetim ve denetleme kurullarında görev almış, projeleri koordine etmiş, derneğin iletişimini yürütmüş, akran danışmanlığı ve vaka yönetimi yapmış, destek merkezini yönetmiş olup, çoğunluğu HIV ile yaşayan kişilerden oluşmaktadır. Pozitif Yaşam Derneği’nde son dönemde yaşanan fikir farklılıkları, HIV ile yaşayan kişilere verilen hizmetler ve danışmanlıklar konusundaki kalite değişimi/düşüşü, dernek yönetiminde yaşanan metal yorgunluğu gibi sebeplerle bu yapı ile yollarını ayırmış, bilgi birikimini ve tecrübesini yeni bir dernekte birleştirmiştir.

VİZYONUMUZ

Türkiye’de HIV ile ilgili doğru bilgiyi yaygınlaştırarak, HIV pozitif kişi ve yakınlarının hiçbir alanda ayrımcılığa uğramadığı, eşit bireyler olarak var olduğu bütünleşmiş bir toplum yaratmak.

 

MİSYONUMUZ

HIV pozitif kişilere ve yakınlarına ihtiyaç duyabilecekleri danışmanlık hizmetlerini vererek;

  • Konu ile ilgili güncel ve doğru şekilde bilgilendirmek,

  • Hakları konusundan güçlendirmek,

  • HIV ile yaşam becerilerini geliştirmek,

  • HIV pozitif kişiler ve yakınları arasında dayanışmayı arttırmak,

  • Toplumda HIV konusunda farkındalık yaratarak ayrımcılık ve damgalanmayı ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak.

DEĞERLERİMİZ

Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Mali raporlar dahil tüm kurumsal raporlar açık olarak sunulur

Kişisel Mahremiyet

Pozitif-iz'e ulaşan, iletişime geçen, danışmanlık alan, uğrayan gönüllü olan herkesin kişisel bilgileri tamamen kendine özgü ve özeldir. Kesinlikle paylaşılmaz.

Eşitlik ve Hakkaniyet

Pozitif-iz'de herkese eşit davranılır.

Farkındalıklara Saygı

Herhangi bir dinin, ideolojiin, etnik kökenin ve siyasi görüşün savunuculuğu veya propagandası yapılmaz.

Gönüllülük

Pozitif-iz'de gönüllülük esastır.

Tüzüğümüz

bottom of page