top of page

BELİRTİLERİ

HIV ile enfekte olan her kişide belirti oluşmayabilir ya da belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle belirtileri değerlendirip tanı koymaya çalışmak yerine HIV pozitif olup olmadığınızı öğrenmek için HIV testi yaptırmalısınız.

 

Eğer HIV pozitifseniz, bunun HIV testi ile belirlenmesi, tedavi almanız ve sağlıklı kalmanız adına büyük önem taşımaktadır. 

 

Pek çok kişide HIV ile enfekte olduktan kısa bir süre sonra grip benzeribelirtiler görülür. Vücudun HIV’e karşı antikor geliştirdiği (serokonversiyon) dönemde görülen bu belirtiler kısa süre sonra ortadan kaybolur. Genellikle ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik ve ciltte kızarıklıklar görülebilir.

 

Bazı kişilerde bu belirtiler çok hafif seyredebilir ve kişiler bu süreci enfeksiyonu fark etmeden geçirebilir. Bazıları hafif bir grip geçirdiğini düşünür ya da bazıları hastalığı daha şiddetli yaşayarak bu süreçte doktora gitmek durumunda kalır. Belirtiler pek çok hastalıkla ortak olduğundan doktora gidilse dahi genellikle HIV testi yapmak akla gelmeyebilir ve tanı konulamayabilir.

bottom of page