• POZİTİF İZ

Nerede Anonim Ve Ücretsiz HIV Testi Yaptırabilirsiniz ?

Güncelleme tarihi: 21 Eyl


Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde HIV enfeksiyonunda yeni tanı konusunda ciddi düşüşler söz konusu olurken, ülkemizde son 10 yılda ki artış %640 olarak biliniyor. Ve Türkiye, yeni enfeksiyonlardaki artışın en hızlı olduğu ülkelerden biridir.


Türkiye’de ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısının, 2018 yılında 20 bini aşmıştır. Üstelik bu rakamların sadece tespit edilebilen vakalar olduğunu, gerçek rakamın çok daha yukarıda olabileceği söyleniyor.


Ülkemizde, HIV ile enfekte olan kişilerin ise, tedaviye erişimi her geçen gün daha da iyileşiyor. HIV ile yaşayan kişierin aldıkları başarılı ilaç tedavisi sonucu, HIV-RNA yükleri “0” yani belirlenemez (undetectable) durumda ise bulaş riskinin olmadığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ve ABD ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri /CDC) tarafından “Belirlenemeyen=Bulaşmayan (B=B)” diğer adıyla 'Undetectable=Untransmittable' sloganıyla duyuruluyor. Peki, bu durumda ülkemizde yeni tanı alan kişilerin her geçen gün artmasının sebebini ne oluşturuyor sorusu karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli nedenleri, HIV bilgisinin yetersiz olması, kişilerin damgalama ve ayrımcılık korkusuyla HIV statülerini öğrenmemeleri yani HIV testi yaptırmamalarıdır.


Bu nedenle ülkemizde kişilerin, herhangi bir kaygı yaşamadan ve kendilerini güvende hissederek ücretsiz ve anonim test merkezlerine ulaşmaları ve HIV statülerini öğrenmeleri çok değerlidir. Ne mutlu ki sivil toplum örgütlerinin, Sağlık Bakanlığı'nın ve gönüllü belediyelerin ortak çalışmalarıyla “Gönüllü, Anonim Test ve Danışmanlık Merkezleri”nin sayısı her geçen gün artmaya başladı. Bu test merkezlerine başvuran kişiler, hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücret ödemeden test yaptırabiliyorlar. Daha da önemlisi, test öncesi, sırası ve sonrasında, uzman ve danışmanlardan HIV ile ilgili bilgi ve danışmanlık hizmeti alarak, HIV’in tıbbi ve psikolojik boyutlarıyla ilgili en güncel bilgiye sahip olabiliyorlar. Böylelikle, günümüzde teste ve tedaviye erişimde en büyük problem olan ayrımcılığın önüne geçebilmek için çok değerli bir adım atılmış oluyor. Ülkemizde halihazırda aktif olarak hizmet veren 5 adet Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerin iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.


Bu merkezlerin yanı sıra Pozitif-iz Derneği olarak, Gilead Science'in desteği ile başlattığımız “HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücretsiz olarak da HIV testi yaptırılabilir.


HIV testleri, İstanbul’da her hafta Cumartesi günü özel bir laboratuvarda yapılmaktadır. Test yaptırmak isteyenler 11.00–19.00 saatleri arasında 0543 241 41 03 numaralı hattımıza Whatsapp veya Telegram üzerinden yazarak randevu alabilirler.


GÖNÜLLÜ TEST VE DANIŞMANLIK MERKEZLERİ


Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi

Merkezde hafta içi her gün 09:00- 16:00 saatleri arasında isim vermeden bilgi ve danışmanlık hizmeti verilmekte ve ücretsiz HIV testi yapılmaktadır. Randevu ve bilgi almak için lütfen 0212 258 24 16 numaralı telefondan iletişime geçiniz.

Adres: Cihannuma Mah. Bostancı Veli Sok. 5/A Beşiktaş - İSTANBUL


Şişli Belediyesi Boysan Yakar Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi

Hafta içi her gün 17:00-20:00 saatlerinde Merkez’de ücretsiz ve anonim olarak Sifiliz ve HIV testi yaptırabilir, danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bilgi için: 444 31 12

Adres: Şişli Belediyesi Ek Hizmet Binası 2. Kat, Merkez Mahallesi, Darülaceze Cad. No:12/1 Şişli - İSTANBUL


Konak Belediyesi Gönüllü Danışmanlık ve Anonim HIV Test Merkezi

Adres: İkiçeşmelik Cad. 676. Sk. No:5, Konak- İZMİR

Bilgi için: 0 232 484 22 91


Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi Gönüllü Test ve Danışmanlık Birimi

Adres: Maltepe Yerleşkesi- Şehit Gönenç Caddesi/Maltepe - ANKARA

Bilgi için: 0 312 230 51 10


Bursa Nilüfer Belediyesi Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi

Bilgi için: 0505 195 06 13


4.099 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör