• POZİTİF İZ

Nerede Anonim Ve Ücretsiz HIV Testi Yaptırabilirsiniz ?

Güncelleme tarihi: Oca 23

Türkiye'de Gönüllü Danışmanlık Ve Test Merkezleri, her geçen gün artıyor!


Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde HIV enfeksiyonunda yeni tanı konusunda ciddi düşüşler söz konusu olurken, ülkemizde son 10 yılda ki artış %620 olarak biliniyor. Ve Türkiye, yeni enfeksiyonlardaki artışın en hızlı olduğu ülkelerden biridir.


Türkiye’de ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısının, 2018 yılında 20 bini aşmıştır. Üstelik bu rakamların sadece tespit edilebilen vakalar olduğunu, gerçek rakamın çok daha yukarıda olabileceği söyleniyor.


Ülkemizde, HIV ile enfekte olan bireylerin ise, tedaviye erişimi her geçen gün daha da iyileşiyor. HIV ile yaşayan bireylerin aldıkları başarılı ilaç tedavisi sonucu, virüs yükleri “0” yani belirlenemez (undetectable) durumda ise bulaş riskinin olmadığı, Dünya Sağlık Örgütü, (UNAIDS) Birleşmiş Milletler HIV/AIDS ortak programı ve ABD ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından “Belirlenemeyen = Bulaşmaz” diğer adıyla “Undetectable = Untransmittable sloganıyla duyuruluyor. Peki, bu durumda ülkemizde yeni tanı alan bireylerin her geçen gün artmasının sebebini ne oluşturuyor sorusu karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli nedenleri, HIV bilgisinin yetersiz olması, bireylerin damgalama ve ayrımcılık korkusuyla HIV statülerini öğrenmemeleri yani HIV testi yaptırmamalarıdır.


Bu nedenle ülkemizde bireylerin, herhangi bir kaygı yaşamadan ve kendilerini güvende hissederek ücretsiz ve anonim test merkezlerine ulaşmaları ve HIV statülerini öğrenmeleri çok değerlidir. Ne mutlu ki sivil toplum örgütlerinin, sağlık bakanlığının ve gönüllü belediyelerin ortak çalışmalarıyla “Gönüllü, Anonim Test ve Danışmanlık Merkezleri”nin sayısı her geçen gün artmaya başladı. Bu test merkezlerine başvuran bireyler, hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücret ödemeden test yaptırabiliyorlar. Daha da önemlisi, test öncesi, sırası ve sonrasında, uzman ve danışmanlardan HIV ile ilgili bilgi ve danışmanlık hizmeti alarak, HIV’in tıbbi ve psikolojik boyutlarıyla ilgili en güncel bilgiye sahip olabiliyorlar. Böylelikle, günümüzde teste ve tedaviye erişimde en büyük problem olan ayrımcılığın önüne geçebilmek için çok değerli bir adım atılmış oluyor. Ülkemizde halihazırda aktif olarak hizmet veren 6 adet Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerin iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.


GÖNÜLLÜ TEST VE DANIŞMANLIK MERKEZLERİ


Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi

Adres: Cihannuma Mah. Bostancı Veli Sok. 5/A

Bilgi İçin: 0212 258 24 16


Şişli Belediyesi Boysan Yakar Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cd 3 C, 34380 Şişli/İstanbul, Türkiye

Bilgi için: 0212 234 48 31’i ve 0 212 232 18 43


Konak Belediyesi Gönüllü Danışmanlık ve Anonim HIV Test Merkezi

Adres: İkiçeşmelik Cad. 676. Sk. No:5, Konak- İZMİR

Bilgi için: 0 232 484 22 91


Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi Gönüllü Test ve Danışmanlık Birimi

Adres: Maltepe Yerleşkesi- Şehit Gönenç Caddesi/Maltepe - ANKARA

Bilgi için: 0 312 230 51 10


Bursa Nilüfer Belediyesi Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi

Bilgi için: 0505 195 06 13


1,209 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör