top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Dokuz8 HABER Canlı Yayınındaydık

Pozitif-iz Derneği olarak, 17 Haziran 2021 Perşembe günü saat 16:00’da Dokuz8 HABER’in tüm sosyal medya hesaplarında ve YouTube kanalında canlı olarak yayınlanan ‘’HIV KİMİN MESELESİ’’ başlıklı canlı yayına katıldık.

Moderatörlüğünü Gürkan Özturan ve Arda Karapınar’ın yaptığı yayında, alanda faaliyet gösteren 3 Sivil Toplum Kuruluşunun temsilcileri yer aldı.


Derneğimizi temsilen üyelerimizden Önder Bora, Kırmızı Kurdele Derneği’nden Kağan Çavuşoğlu, Pozitif Yaşam Derneği’nden Canberk Harmancı canlı yayında yer aldılar.

Derneklerin kısaca kendilerini tanıtmasıyla başlayan yayın, Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ‘in 95-95-95 küresel hedeflerine, ‘ulaşmak için neler yapıyoruz?’, ‘bu hedeflerin neresindeyiz?’ sorularıyla ve bu sorulara cevaplarla devam etti. Ardından sırasıyla HIV’in kimin meselesi olduğu, kimin sorumluluğunda olduğu, ‘LGBTİ+ topluluğu HIV konusunda ne gibi sorumluluklar alıyor?’, ‘nerelerde eksik kalıyor?’, ‘neler yapmalılar?’ başlıkları konuşuldu.


Yayında LGBTİ+ topluluklarında oluşan HIV fobik bakış açısının yaygınlaşması ve bunun nasıl engellenebileceği konusu tartışıldı. Ayrıca LGBTİ+ topluluklarda HIV fobik yaklaşımla ifşa kültüründen bahsedildi. Toplumun HIV pozitif bireyleri damgalamayla gettolaşmaya yönlendirdiğini de dile getirildi. LGBTİ+ topluluğu özelinde zarar ve riskli davranışları azaltma yolları üzerinde sohbet edildi.


Ayrıca, - HIV alanında çalışan kurumlar açısından kapasitenin neresindeyiz? - 3 sivil toplum kurumu hizmet vermek açısından yeterli kapasiteye sahip mi? -Nelere ihtiyaç var? soruları üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.


Son olarak da Prep (temas öncesi profilaksi) ve Prep’in Türkiye’de uygulanması talepleri hakkında konuştuk.


Yayını izlemek için:122 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page