top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV Pozitiflere Yönelik Bilgilendirme Seminerleri

Pozitif-iz Derneği olarak İLKO İlaç’ın koşulsuz desteğiyle düzenlediğimiz ve sadece HIV ile yaşayan kişilere yönelik olan çevrimiçi bilgilendirme seminerlerine devam ediyoruz.

HIV hakkında pek çok kapsamlı konuların işleneceği, merak ettiklerinizi sorabileceğiniz seminerler Mart – Nisan 2022 tarihleri arasında iki haftada bir yapılacak.


Her hafta farklı bir uzmanın sunum yapacağı seminerlerde; tanı ve testler, tedavinin önemi, yeni HIV tanısı alanlar nelere dikkat etmelidir, güvenli cinsel yaşam, HIV pozitiflerin hangi şartlarda bulaştırıcılığı kalmaz, damgalanma ve ayrımcılık konuları ele alınacak.


Etkinliklerle ilgili hatırlatma postlarını da sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Seminerlere nasıl katılabilirim?


Sadece HIV ile yaşayan kişilere yönelik olan seminerler, ücretsiz olarak ve Zoom programı üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.


Aşağıda yer alan linklere tıklayarak, istediğiniz konu için oluşturulan başvuru formunu doldurabilirsiniz. Her konu için ayrı başvuru linki doldurmalısınız. Eğitimlere katılım için Zoom linki seminerin olacağı gün, akşamüzeri tarafınıza iletilecektir.


Katılımcılar başvuru formunda rumuz kullanabilirler. (Önemli not: Başvuru formunda kullanacakları rumuz yada isimle toplantıya katılım sırasındaki Zoom kullanıcı adları aynı olmalıdır).

Başka bilmem gereken neler var?


Pozitif-iz Derneği etkinlikleri kayıt altına almayacaktır. Katılımcılar da etkinlikleri video (görüntülü ve/veya sesli kayıt), ekran görüntüsü şeklinde kayıt altına almayacaklarını taahhüt ederler. Etkinlik sırasında kamera ve/veya mikrofon açmak zorunlu değildir ve kamera açan katılımcıların mahremiyetinden Pozitif-iz Derneği sorumlu tutulamaz.


Katılımcıların sağlayacağı bilgi ve veriler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında Pozitif-iz Derneği tarafından saklanacak, korunacak, üçüncü kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmayacaktır. Bilgilerinin Pozitif-iz Derneği’nde kalmasına onay veren kişiler iletişim listesine kaydedilecek ve ileride benzer etkinliklerden haberdar olacaklardır. Onay vermeyen kişilerin bilgi ve verileri etkinlik sonrası silinecektir.

Seminer başlık, uzman ve tarihleri:

HIV Tanısını Yeni Alanlar Nelere Dikkat Etmeli? - 3 Mart 2022 Perşembe 20:30-21:30

Enf. Uzm. Dr. Ülkü User (Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi)

HIV tanısı almakla beraber, düzenli ilaç kullanımı kişilerin günlük hayatına girmektedir. Öte yandan ‘HIV ile yaşarken nelere daha özen göstermeliyiz?’, ‘Hangi alışkanlıklar sağlığımızı daha olumlu veya olumsuz etkileyebilir?’, ‘Bağışıklık sistemimizi nasıl daha güçlü tutabiliriz?’ gibi sorular da akla geliyor. Ayrıca kişilerin yaşına, cinsiyetine, var ise diğer sağlık durumlarına yada enfeksiyonlarına göre başlangıçta neler yapılması gerektiği de merak edilenler arasında olabiliyor. Enf. Uzm. Dr. Ülkü User bu seminerde akıllardaki soru işaretlerini giderecek ve katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

** ** ** ** **

HIV Tedavisi Neden Önemi? İlaç Etkileşimleri Nelerdir? - 17 Mart 2022 Perşembe 20:30-21:30

Doç. Dr. Sabri Atalay ( İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

HIV tedavi edilmediği durumlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek bir enfeksiyondur. Bu sebeple HIV tanısı alan kişiler için hayati öneme sahiptir. ARV (HIV’i baskılayan) ilaçlarının hiç ara verilmeden, günlük olarak düzenli kullanılması gerekmektedir. Günümüzdeki konforlu tedavi yöntemleri ile HIV kolayca baskılanmaktadır. Bu sayede, herkes kadar sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürülebilmeyi mümkün kılan, kronik bir durum halini almıştır. Doç. Dr. Sabri Atalay katılımcıları HIV tedavisi ve tedaviyle beraber nelere dikkat edilmesi konularında bilgilendirecektir.

** ** ** ** **


HIV ve Rutin Testler Nelerdir? - 31 Mart 2022 Perşembe 20:30-21:30

(Uzm. Öğr. Gör. Salih Atakan Nemli (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fak. Hastanesi)

Günümüzde HIV’i baskılayan pek çok başarılı ilaç seçeneği bulunmaktadır. Tedavi almakla beraber her 3 ayda bir yapılması gereken rutin kontroller vardır. Bunlar HIV ile yaşayan kişilerin sağlık durumlarının takibi açısından büyük önem taşımaktadır. Uzm. Öğr. Gör. Salih Atakan Nemli rutin kontroller sırasında yapılan testlerin neler olduğunu ve önemlerini katılımcılara aktaracaktır.

** ** ** ** **


Cinsel Yaşam ve ‘Belirlenemeyen=Bulaşmayan’ - 14 Nisan 2022 Perşembe 20:30-21:30

Doç. Dr. Özgür Dağlı (Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Günümüzde kullanılan etkin ilaçlarla beraber HIV çok kısa sürede baskılanıp kan testlerinde belirlenmez düzeye düşmektedir. Bu sayede tedavi altındaki bir HIV pozitif kişiden korunmasız cinsel ilişki yoluyla bir başkasına HIV bulaşı ortadan kalkmıştır. Buna B=B (Belirlenemeyen=Bulaşmayan) denmektedir. Doç. Dr. Özgür Dağlı katılımcıları, ‘B=B nedir?’, ‘B=B seviyesi kriterleri nelerdir?’, ‘BB ile doğal yolla bebek sahibi olabilir miyiz?’ konularında sunum yapacaktır. Ayrıca, katılımcıları HIV pozitif kişiler ve partnerleri için güvenli cinsel yaşam konularında bilgilendirecektir.


** ** ** ** **


HIV ve Ayrımcılık, Damgalanma - 28 Nisan 2022 Perşembe 20:30-21:30

Uzm. Dr. Hülya Özkan Özdemir (İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi)


Bilim dünyasında gelişen yenilikler sayesinde HIV pozitif kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedirler. Bunca gelişmeye rağmen, HIV’e dair hala varlığını koruyan önyargılar ve yanlış inanışlar da bulunmaktadır. Bu güncel olmayan bilgiler nedeniyle HIV ile yaşayanlar damgalanabilmekte ve ayrımcılıklara maruz bırakılmaktadır. Uzm. Dr. Hülya Özkan Özdemir katılımcıları damgalanma ve baş edebilme konularında aydınlatacaktır. Başvuru linki: https://forms.gle/2daY4LtGz4KFD5Xv6


554 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page