top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV Pozitiflere Yönelik Bilgilendirme Seminerleri Devam Ediyor

Pozitif-iz Derneği olarak İLKO İlaç’ın koşulsuz desteğiyle düzenlediğimiz ve sadece HIV ile yaşayan kişilere yönelik olan online bilgilendirme seminerler dizisi devam ediyor.


HIV hakkında kapsamlı konuların işleneceği seminerler Ekim – Aralık 2021 tarihleri arasında iki haftada bir yapılacak.


Her hafta farklı bir konunun ele alınacağı seminerler için, dilediğiniz her başlık için başvuru formu doldurabilirsiniz.


Etkinliklerle ilgili hatırlatma postlarını da sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Seminerlere nasıl katılabilirim?


Sadece HIV ile yaşayan kişilere yönelik olan seminerler, ücretsiz olacak ve Zoom programı üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.


Aşağıda yer alan linklere tıklayarak, istediğiniz konu için oluşturulan başvuru formunu doldurabilirsiniz. Her konu için ayrı başvuru linki doldurmalısınız. Eğitimlere katılım için Zoom linki, seminerin olacağı gün tarafınıza iletilecektir.


Katılımcılar başvuru formunda rumuz kullanabilirler. (Önemli not: Başvuru formunda kullanacakları rumuz yada isimle toplantıya katılım sırasındaki Zoom kullanıcı adları aynı olmalıdır).


Başka bilmem gereken neler var?


Pozitif-iz Derneği etkinlikleri kayıt altına almayacaktır. Katılımcılar da etkinlikleri video (görüntülü ve/veya sesli kayıt), ekran görüntüsü şeklinde kayıt altına almayacaklarını taahhüt ederler. Etkinlik sırasında kamera ve/veya mikrofon açmak zorunlu değildir ve kamera açan katılımcıların mahremiyetinden Pozitif-iz Derneği sorumlu tutulamaz.


Katılımcıların sağlayacağı bilgi ve veriler 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Pozitif-iz Derneği tarafından saklanacak, korunacak, üçüncü kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmayacaktır. Bilgilerinin Pozitif-iz Derneği’nde kalmasına onay veren kişiler iletişim listesine kaydedilecek ve ileride benzer etkinliklerden haberdar olacaklardır. Onay vermeyen kişilerin bilgi ve verileri etkinlik sonrası silinecektir.


Seminer başlık, uzman ve tarihleri:


HIV ve Diğer CYBE 14 Ekim 2021 Perşembe 20.30 - 22.00

Doç. Dr. Sabri Atalay (İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi)


‘Belirlenemeyen=Bulaşmayan’ın bilinirliğinin artmasıyla birlikte son yıllarda, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da diğer Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE)’da görülme sıklığı hızla artmakta. Başta Sifiliz, ya da sık bilinen adıyla frengi olmak üzere, gonore (bel soğukluğu), klamidya, HPV tanılarında artış gözlemekte.


Doç. Dr. Sabri Atalay, doğru tedavi edilmediğinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu enfeksiyonlar hakkında HIV pozitiflere detaylı bilgiler aktarılacak.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

HIV ve BB ve Blip (RNA sıçrama) - 28 Ekim 2021 Perşembe / Saat: 20.30 - 22.00

Enf. Uzm. Alper Gündüz (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi)


2017 yılından itibaren UNAIDS (Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) gibi sağlık otoritelerinin kabul ettiği ve onayladığı ‘Belirlenemeyen=Bulaşmayan’ bilimsel gerçeğinin konuşulacağı bu etkinlikte, Dr. Alper Gündüz katılımcıları ayrıca blipler (RNA değerlerinde görülen kısa süreli sıçramalar) konusunda da bilgilendirecektir.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

HIV ve Egzersiz - 11 Kasım 2021 Perşembe / Saat: 20.30 - 22.00

Prof. Dr. Behice Kurtaran (Çukurova Ünv. Balcalı Hast. Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi)


Bu etkinlikte Enfeksiyon hastalıkları Dr. Behice Kurtaran HIV pozitiflere egzersiz yapmanın önemini, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkilerini ve sağlıklı yaşam pratikleri üzerine bilgilendirmelerde bulunacak.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

HIV ve Erkek Sağlığı - 23 Kasım 2021 Salı / Saat: 20.30 - 22.00

Doç. Dr. Seniha Şenbayrak (Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi)


Erkek üreme sistemini ve cinsel sağlığını etkileyen (travma, yaşlılık, başka bir klinik bulgunun varlığı...vs) gibi değişkenlerin yanı sıra cinsel yolla bulaşan enfeksiyon etkenlerinden korunabilme ve gerektiğinde tedavi olabilmesi hakkında bilgilerin paylaşılacak olan seminerde Doç. Dr. Seniha Şenbayrak ayrıca gelen soruları yanıtlayacak.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

HIV ve Kadın Sağlığı - 09 Aralık 2021 Perşembe / Saat: 20.30 - 22.00

Doç. Dr. Figen Yıldırım (Antalya Yaşam Hastanesi) ve Dr Ülkü Üser (Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi)


İki enfeksiyon hastalıkları uzmanının birlikte sunum yapacağı seminerde; pek çok faktörden ötürü enfeksiyonlara daha açık olan kadınlara yönelik, kadınların yaşadıkları sağlık sorunları, belirtiler ve tedavi yöntemleri ile ilgili güncel bilgiler aktaracaklar. Seminerde ayrıca rutin olarak yaptırılması gereken (smear, mamografi, HPV… gibi) tarama testlerinin öneminden de bahsedilecek.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

HIV ve Rutin Testleri Anlamak - - 23 Aralık 2021 Perşembe / Saat: 20.30 - 22.00

Doç. Dr. Birgül Mete (İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi)


Doç. Dr. Birgül Mete, HIV tanısını yeni almış kişilerin özen göstermesi gereken nokraları, tanı ve tedavi sürecinin detaylarını aktarılacaktır. Ayrıca HIV pozitiflerin hangi aşıları, ne sıklıkla yaptırmaları gerektiğini paylaşacaktır.634 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page