top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV ve Egzersiz Seminerimiz Yoğun İlgi Gördü

Pozitif-iz Derneği’nin ev sahipliğinde ve İLKO İlaç’ın koşulsuz desteği ile 20 Nisan 2021 Salı akşamı gerçekleştirdiğimiz 'HIV ve Egzersiz' seminerimiz yoğun ilgi gördü.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Figen Sarıgül Yıldırım (Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi) ve Prof. Dr. Fatih Kılıç (Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Hareket ve Antreman Anabilim Dalı) HIV pozitiflere egzersiz yapmanın önemi ve sağlıklı yaşam pratikleri üzerine bilgilendirmeler yaptılar.


Enf. Uzm. Dr. Figen Sarıgül Yıldırım sunumunda, düzenli spor yapmanın HIV pozitifler üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetti. Olası ilaç yan etkilerinin yapılan egzersizlerle engellenebileceğini, olanların geçebileceğini paylaştı. İyi beslenme ve düzenli hareket etmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve dolayısı ile de CD4 hücre sayısında da anlamlı artış sağlayabileceğinin de altını çizdi.

Olimpik felsefeyi anlamanın önemine değinerek sunumuna başlayan Prof. Dr. Fatih Kılıç, konuşmasına başarılı sporculardan ve motivasyonlarından örnekler vererek devam etti. Ardından performans ve performans gelişiminin nasıl olacağını ve sporun fiziksel ve psiko-mental etkilerini anlattı.

Kişilerin hangi spor dallarına istekli ve uygun olduklarını keşfetmelerin verimlilik açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi. Hangi aralıklarla ve ne yoğunlukta spor yapılması gerektiğini de detaylıca anlattı. Beslenme üzerine de tavsiyelerde bulunarak sunumunu tamamladı.

Katılımcılar uzmanlara “Yeni tanı aldım, spor yapmamda sakınca var mıdır? – “Ağırlık çalışma için kan değerlerinin önemi var mıdır?” – “çok şekerli içecek tüketiyorum ve kilo veremiyorum, ne yapmalıyım?” – HIV pozitiflerin yüzme salonlarını kullanmalarında bir sakınca var mıdır?” – ‘’Karaciğer yağlanmam var sporla geçer mi?” - “Bacaklarımda kemik yoğunluğunda azalma var spor yapabilirmiyim?” - “Kolesterolüm yüksek ne yapmalıyım?”- “Spor yaparken güç arttırıcı, kas geliştirici ek besinler (protein tozu vs gibi) kullanabilir miyim?” gibi spor yapmak ile ilgili merak ettikleri sorularını yönelttiler.

Başta seminere yoğun ilgi gösteren HIV ile yaşayan dostlarımız olmak üzere, kıymetli zamanlarını bizlere ayıran hocalarımız Enf. Uzm. Dr. Figen Sarıgül ve Prof. Dr. Fatih Kılıç’a ve desteklerinden dolayı İLKO İlaç’a çok teşekkür ederiz.


152 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page