top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Kimlik Bilgilerinizi Vermeden ve Ücretsiz HIV Testi Yaptırın!

Güncelleme tarihi: 25 May

Pozitif-iz Derneği tarafından başlatılan ‘Bi’ Teste Bakar!’ kampanyası kapsamında, hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücret ödemeden HIV testi yaptırabilirsiniz.


Neden HIV Testi Yaptırmalısınız?

Türkiye’de HIV tanısı alan kişilerin sayısı her geçen yıl artarken, henüz test yaptırmadığı için tanı almamış binlerce kişi olduğu tahmin ediliyor. HIV, kişilerin durumlarından haberdar olmaması nedeniyle yayılmaya devam ediyor.


HIV (İnsan Bağışıklığı Virüsü), doğru sürelerde test yapılmadığı zaman, uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikâyetleri üzerine hastaneye başvurarak geç dönemde tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif kişiler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürürler. Ayrıca, düzenli tedavi alan HIV pozitif kişilerde HIV baskılanır ve kanda belirlenemeyen seviyeye gelir. Belirlenemeyen=Bulaşmayan (B=B) olarak tanımlanan bu bilimsel kanıt sayesinde HIV, cinsel yolla başkalarına aktarılamaz. HIV pozitifler çalışabilir, evlenebilir, doğal yollarla bebek sahibi olabilir ve hatta bebeklerini emzirebilirler.


Kendinizin ve cinsel ilişki yaşadığınız kişilerin sağlığı için düzenli olarak HIV testi yaptırmayı ihmal etmeyin.


Ücretsiz HIV testini nerede yaptırabilirsiniz?


İstanbul’da, anlaştığımız sağlık merkezinde, her Çarşamba ücretsiz HIV testi yapılıyor. (*)


Merkeze gitmeden önce, 10.00 – 19.00 saatleri arasında, WhatsApp uygulaması üzerinden veya SMS yoluyla 0543 241 41 03 numaralı hatta ulaşarak, kimlik bilgilerinizi paylaşmadan kolaylıkla randevu alabilirsiniz.


Randevu saatinde merkeze geldiğinizde, sizi Pozitif-iz Derneği’nden bir danışman karşılayacak ve test öncesinde HIV ile ilgili genel bir bilgilendirme yapacak.


Bilgilendirme sonrasında sağlık görevlisi test yapmak için kan örneğinizi alacak.


HIV testi 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuç veriyor. Test sonucunuzu Dernek danışmanımız sizinle paylaşacak ve gerekli durumlarda ilerleyen süreç ile ilgili bilgilendirme yapacak.


(*) HIV testi yapılan merkezimizin adres bilgisi, randevu alan kişilere iletilecek. Merkezimiz, Atatürk (Maslak) Oto Sanayi metro durağına yürüme mesafesinde, ulaşımı kolay bir konumda.


Pozitif-iz Derneği ile paylaştığınız bilgiler, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunacak, kayıt altına alınmayacak, üçüncü şahıs ve kurumlar ile kesinlikle paylaşılmayacak.


1.487 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page