top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Koç Üniversitesi Yaşayan Kütüphane'deydik

Yaşayan Kütüphane, klasik bir kütüphane gibi işler fakat burada ki Kitaplar nefes alabiliyor. Önyargılarla yaklaşılan ve ayrımcılığa uğrayan gruplardan seçilen “kitaplar” okuyucularla kişisel bir diyalog geliştirme alanı buluyorlar.


Bu sene ülkemizde ve dünyamız da gerçekleşen Covid-19 pandemisi sebebiyle bir çok etkinlik interaktif olarak çevirimiçi gerçekleştirilmekte. Koç Üniversitesi de Yaşayan Kütüphane projesini bu yıl çevirimiçi olarak düzenledi.


Tam 19 farklı başlıktaki kitabın yer aldığı projede bizler de HIV pozitif kitap olarak rafta yerimizi aldık. 15 - 16 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşen proje, saat 10.00 – 18.00 saatleri arasında devam ederek dolu dolu 2 gün sürdü.

15 Nisan 2021 tarihinde Yıldıray kitap olarak rafta yerini alırken, 16 Nisan 2021 günü ise Mert okuyucuları ile buluştu. Kitaplarımız yaşadıkları deneyimleri şöyle ifade ettiler;


“Koç Üniversitesi‘nin hazırlamış olduğu Yaşayan Kütüphanede HIV Pozitif kitap olmak gerçekten çok onur vericiydi. Z kuşağının bilgiye açık olması ve ön yargılarından arınarak karşıma gelmesi beni çok mutlu etti.


Yaşayan Kütüphaneye gelen okuyucularla beraber eksiklerinin üzerine bilgi ekleyerek ve toplumumuzda var olan yanlış bilgileri de güncelleyerek ilerledik. Okuyuculara toplumda, sağlık alanında ve iş hayatında yaşadığımız ön yargılardan bahsettik. Ve mola verdiğimiz zamanlarda diğer kitaplar ile buluşup birbirimizi okuduk. İlk önce Koç Üniversitesi’ne bu güzel etkinliği yaptığı için ardından gönüllüsü olduğum Pozitif-iz Derneği’ne beni önerdiği için teşekkür ederim.”

Yıldıray


Proje gerçekleştiği süre olan sabah 10.00 dan akşam 18.00 kadar rafta beklemek ve sürekli okumak yorucu olsa da harika bir deneyimdi. 19 kitap arasında en çok tercih edilen Kitaplar olarak rekor kırdık. Karşılaştığım öğrencilerin çoğu tıp öğrencisi olması dikkatimi çekti. Hepsi öğrenmek için gelmişlerdi. Her gelen okuyucu ön yargısız olduğunu dile getirdiler, bu beni daha da mutlu etti. Elimden geldiğince sorularını yanıtladım. ‘Belirlenemeyen = Bulaştırmayan’, tedavinin gelmiş olduğu noktayı, toplumda yaşadığımız ön yargıları konuştuk. Ve görüşmenin sonunda iyi ki bizi okuduklarını, aklındaki tüm soruların giderildiğini dile getirdiler. Yaşayan kütüphane projesinde diğer Kitaplara nazaran daha talep görmemiz, projeye söz verdiğimiz gibi disiplinli bir şekilde zamanında katılıp ve ayrılmamız proje gerçekleştirenler tarafından ayrı bir şekilde tebrik edildik. Projeye en çok katkı veren kitap olarak bu gururu yaşadık. Projeyi gerçekleştirenlere teşekkür ediyoruz ve özellikle Her daim bize desteğini esirgemeyen Pozitif-iz Derneği’ne sonsuz teşekkürler.”

Mert


103 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page