top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

LGBTİ+’lar için HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2023

Süresi : 5 ay / Kasım 2019 – Mayıs 2020

Destekçi : Gilead Sciences /Hayat Bulan Fikirler Destek Programından ödüllü proje


Amaç ve Hedef ve Yöntem :


Proje; İstanbul’da yaşayan ESE (Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler) grubundaki kişilere ulaşmayı, anonim, hızlı ve ücretsiz HIV testi hizmeti sağlamayı, test öncesi ve sonrasında danışmanlık verilerek HIV bilgilerini arttırmayı ve proje kapsamında tanı alan kişilere destek/danışmanlık hizmetleri sağlayarak tanı sürecini daha kolay yönetebilmelerine yardımcı olmayı, sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmayı ve yaşam kalitelerini arttırmayı amaçladı.

Kasım 2019’da başlayan ve Mayıs 2020’de tamamlanması hedeflenen proje kapsamında, 300 kişiye ücretsiz ve anonim test uygulanması, elde edilen veriler daha sonraki benzer çalışmalar için yol gösterici olması planlandı.

Şubat 2020 itibariyle; projenin planlaması, test kitlerin satın alınması, LGBTİ+’ların sıklıkla kullandığı Hornet uygulamasında duyuru çıkılması ve birçok LGBTİ+ haber portalında projenin haberlerinin yapılması gerçekleştirildi.

1 Şubat – 14 Mart 2020 tarihleri arasında 54 kişi projeden faydalanarak test yaptırdı ve dört kişinin sonucu pozitif çıktı. Doğrulama süreçleri takip edildi ve gerekli destek/danışmanlık hizmetleri verildi.

Çıktı:


Mart 2020’de ülkemizde de Covid-19’un görülmesi sebebiyle birçok önlem ve sınırlandırmalar getirildi. İnsanların birbirleriyle temaslarını azaltmak amacıyla çeşitli önlemler alındı. Bu süreçte proje durduruldu.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page