top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Medya Mensuplarına Yönelik İkinci HIV/AIDS Eğitimi

Pozitif-İz Derneği,

Medya Mensuplarına Yönelik Ücretsiz Ve Çevrimiçi

HIV/AIDS Eğitiminin İkincisini Düzenliyor


HIV alanında ülkemizde yaptığı çalışmalar ile adını duyuran Pozitif-iz Derneği önemli bir projeye daha imza atıyor. HIV ve AIDS konusunda halkın bilinçlendirilmesi, doğru ve güncel bilgiye ulaşması amacıyla Medya mensuplarına yönelik ücretsiz bir çevrimiçi eğitim düzenliyor.

Ülkemizde HIV ile ilgili önyargıların ve yanlış bilgilerin yaygın olması, HIV pozitif kişilerin hak ihlallerine maruz kalmasına neden oluyor. Bu konuda doğru bilgilerin halka ulaştırılmasında önemli bir köprü görevi gören basın mensupları, Pozitif-iz Derneği’nin düzenleyeceği bu program ile HIV ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olacak.


Gilead ‘Hayat Bulan Fikirler Destek Programı’ tarafından ödül almaya hak kazanan ‘Medyada HIV ve AIDS Duyarlılık Projesi’ kapsamında gerçekleştirilecek olan eğitimde; HIV’in hem tıbbi hem de etik boyutları ele alınacak. Öte yandan Medya Mensuplarına HIV ile yaşayan kişilerle yazılı röportaj imkânı sağlanacak.


Eğitim Ne Zaman ve İçeriğinde Neler Var?


Ücretsiz ve Zoom uygulaması üzerinden 1,5 saat olarak tasarlanan eğitim; 27 Eylül 2022 Salı akşamı 20.30 – 22.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Eğitimin ana başlıkları şu şekildedir;


- HIV ve AIDS'in tarihçesi

- Temel tıbbi boyutu

- HIV ve AIDS farklı mıdır?

- HIV nasıl bulaşmaz?

- Belirlenemeyen=Bulaşmayan nedir?

- Tanı ve testler

- HIV ve AIDS’in doğru yazımı nasıldır?

- HIV’i nasıl konuşur ve görselleştiririz?

- Dünyada ve Türkiye’de HIV vakaları

- HIV odağında haberciliğin hukuki boyutu

- Geçmişten bugüne haber örnekleri


HIV İle Yaşayan Kişilerle Röportaj


Eğitimden sonra dileyen Medya mensupları HIV ile yaşayan kişiler ile bir araya gelecek. Bu görüşmede HIV ile yaşayan kişiler, anonimleştirilmiş olarak HIV ile yaşam deneyimlerini Medya Mensupları ile paylaşacak. Arzu eden Medya mensuplarına yaşam öykülerini kaleme almaları için birer yazılı röportaj imkânı sağlanacaktır. Bu etkinlikte sağlık çalışanı bir HIV pozitif ile, bebek sahibi olmuş HIV ile yaşayan bir çift ile, sağlık kurumunda ihlale maruz bırakılan bir HIV pozitif ile, AIDS evresinde bakıma muhtaç halde tanı alıp gündelik hayatına dönmüş bir HIV pozitif ile bir araya gelebilecekler.


Nasıl Katılabilirim?


Eğitim, Basın-yayın organlarında çalışan veya dijital habercilik yapan tüm muhabirlerin katılımına açık olarak düzenlenecektir.


Eğitime katılmak için buradan başvurabilirsiniz: https://forms.gle/54ARjnyNbEx28yLx6

** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** **

Pozitif-iz Derneği Kimdir?


Pozitif-iz, HIV ile yaşayan kişiler ve yakınlarını fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden güçlendirmeyi amaçlayan ve bu amaca uygun olarak onların ihtiyaç duyabilecekleri destek ve danışmanlık hizmetlerini üreten bir sivil toplum kuruluşudur. HIV’e ve HIV ile yaşayanlara yönelik önyargıları engellemek amacıyla savunuculuk, HIV’in doğru ve güncel bilgilerle bilinirliğinin artması için farkındalık çalışmaları yürütür.


57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page