top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

5. Türkiye EGMUD HIV Akademisi’ndeydik

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EGMUD) HIV/AIDS Çalışma Grubu tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen HIV Akademisi, 7-9 Haziran 2024 tarihlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.


Bu yıl 100 den fazla asistan hekimin katıldığı HIV Akademisinde; HIV, hem tıbbi hem de sosyal yönü ile masaya yatırıldı.

 

Pozitif-iz Derneği’ni temsilen katılan aktivist Çiğdem Şimşek yaptığı sunumunda HIV’in daha çok sosyal yönüne değindi. Derneğin çalışmalarından ve akran desteğinin öneminden bahseden Şimşek, sunumunda HIV ile yaşayanları ‘bir anne’ görseli üzerinden tanımladı. Ardından HIV ile yaşayanların maruz bırakıldıkları hak ihlallerinden, damgalanma ve ayrımcılıkların kaynaklarından bahsetti.

 

Dernek olarak her yıl yayımladıkları Hak İhlalleri Raporlarında, HIV ile yaşayanların en çok sağlık kuruluşunda sağlık çalışanları tarafından hak ihlaline maruz bırakıldığını belirtti. Bunun nedenlerinin başında; müfredatlarda yeteri kadar HIV ve cinsel sağlık /üreme sağlığı eğitimlerinin verilmediğinin geldiğini kaydetti.

 

Şimşek konuşmasında; HIV’in doğru terminolojisi, şiddetsiz anlatım ve doğru görselleştirmenin öneminin de altını çizdi.

Bu önemli akademiye nazik davetleri için; başta Dernek başkanı Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu olmak üzere, tüm EGMUD yönetim kuruluna, finansman destek sağlayan endüstriye, organizasyonun başından sonuna her aşamasında hizmet sağlayan çalışanlara çok teşekkür ederiz. 

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page