top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Aile Hekimliği Sempozyumu’ndaydık

İstanbul Aile Hekimliği Derneği tarafından düzenlenen ‘İstahed Aile Hekimliği Sempozyumu’ 8-10 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.


5000’i aşkın aile hekiminin katıldığı sempozyumun bu yılki mottosu “TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK VE SAĞLIKLI KALABİLMEK…” idi.


Sempozyum programı içerisinde konuya özel düzenlenen panel ve oturumlarda; ülkemizde kadın olmanın zorluklarına, kadına yönelik şiddetin artmasına ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalık yaratılması hedeflendi.


Sempozyumun son gününde 15.00 – 15.50 saatleri arasında gerçekleştirilen ‘Türkiye’de kadın olmak ve HIV’ başlıklı oturumunda Pozitif-iz Derneği olarak sunum yaptık.


Sempozyum Başkanı Dr. Senem Özşehir’in modere ettiği oturumda sırasıyla Pozitif- iz Derneği’ni temsilen Çiğdem Şimşek ve Doç. Dr. Asuman Şengöz İnan (Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji) konuşma yaptı.

Derneği ve kendini tanıtarak sunumuna başlayan Şimşek, ‘HIV ile yaşayan bireyler’ tanımının kimler için kullanıldığını anlattı. Konuşmasına HIV ile AIDS’in farkı, terminolojisi, Belirlenemeyen=Bulaşmayan (B=B), PreP ve PeP, tarama testlerinin süreleri, epidemiyolojisi ve küresel hedeflerden bahsederek devam etti. Konu aralarında ise HIV ile yaşayan bireylerin yaşadıkları damgalanma, ayrımcılık ve maruz bırakıldıkları hak ihlallerini insan hikâyeleri ile aktardı. ‘Hayata Pozitif Bak Kitabı’nın da tanıtımını yaparak sunumunu tamamladı.

Doç. Dr. Asuman Şengöz İnan yaptığı sunumda ‘HIV ve Gebelik’ üzerine bilgiler verdi. Gebe izleminde özellikle dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı ve konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışma sonuçlarını paylaştı. Günümüzde HIV ile yaşayan bireylerin B=B bilimsel kanıtı ile bebek sahibi olabildiklerini detaylıca anlattı.


Sağlık hizmetlerinde ilk basamakta yer alan aile hekimlerinin önemine dikkat çeken İnan, gerek HIV tanısının netleştirilmesine, gerekse hasta izlemindeki rolüne de değindi. Hekimin HIV testini yapabilmesi için mutlaka onam alınması gerektiğini, hasta mahremiyetinin hem etik hem de hukuksal yönlerden önemini, HIV statüsünün sadece kişiye özel olduğu ve başkası ile paylaşılamayacağının da altını çizdi.


Evlilik öncesi yapılan işlemlerde izlenmesi gereken yollar hakkında bilgilendirme yapan İnan raporlarda sadece ‘evlenmelerine engel bir durum yoktur’ yazısının yeterli olduğunu belirtti. Aynı şekilde iş yaşamı için de ‘çalışmasına engel bir durum yoktur’ ibaresinin yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.


Oturum, Şimşek ve İnan’ın gelen soruları yanıtlaması ile son buldu.


Bu değerli sempozyuma bizleri davet ettikleri için İstanbul Aile Hekimliği Derneği’ne ve düzenleme komitesine çok teşekkür ederiz.


91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page