top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

‘HIV Damgalamasına karşı birlikte meydan okuyoruz!’

HIV ile yaşayan insanlar yanlış bilgi ve önyargılar nedeniyle hayatın pek çok alanında damgalanmaya maruz kalabiliyorlar. Özellikle de sağlık çalışanları tarafından çeşitli nedenlerle damgalanmaları ve ayrımcılığa maruz bırakılmaları, maalesef günümüzde en çağdaş ülkelerde dahi hala devam edebilmekte.

İngiltere merkezli bağımsız bir tıp eğitimi sağlayıcısı olan Alchemie Medical Education bu konuyu ele alarak nefis bir mini broşür hazırlamış. Gilead’ın desteği ile hazırlanan bu çalışmada hem HIV ile yaşayan insanlar hem de sağlık çalışanları, HIV ile ilgili damgalama konusunda değişim yaratmak amacıyla bakış açılarını paylaşmış.


‘HIV Damgalamasına karşı birlikte meydan okuyoruz!’ başlığı ile hazırlanan bu çalışma, HIV alanında farkındalık yaratmak için tüm taraf ve paydaşların güçlerini birleştirmesi gerektiğine güzel bir emsal oluşturmuş.


Yaratıcı şablonlarla hazırlanan çalışmada HIV pozitif kişilerin karşılaştığı sorunlar kendi cümleleriyle aktarılırken, aynı zamanda sağlık çalışanlarının bakış açılarına da genişçe yer verilmiş. Damgalamanın çeşitleri belirtilerek bunlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bilgiler sunulmuş.


Damgalama ve ayrımcılığın önlenmesinde en önemli rolün HIV pozitif kişilerin haklarını bilmeleri, HIV ile yaşamayı normalleştirmeleri, bunun içinde doğru bilgiye ulaşmaları olduğunu biliyoruz.


Sosyal ortamda bir arada bulunmakla başkasına aktarılmayan, ilaç tedavisiyle beraber korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşın ortadan kalktığı, HIV pozitif kişilerin doğal yollarla çocuk sahibi olabildiği basit bir enfeksiyon haline gelen HIV’e ötekileştirici ve önyargılı şekilde yaklaşılmasının sebebi, ancak kişilerin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmamaları olarak açıklanabilir.


HIV’in sadece bir enfeksiyon olduğunu ve çok basit ilaç tedavileriyle herkes kadar normal bir hayat sürdürülebileceğini bilmek, özellikle içsel damgalamanın önüne geçmekte en büyük adımlardan biridir.


Çalışmayı buradan indirebilirsiniz: https://lk.tc/eRS0L


Çeviri ve tasarımını yapan gönüllümüze çok teşekkür ederiz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

HIV ve Gebelik

תגובות


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page