top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV Farkındalığını Artırmak İçin TEK SES Olduk

HIV Pozitiflerin Sesini Duyurmak ve

HIV Farkındalığını Artırmak İçin Tek Ses Olduk


Türkiye’de HIV’le ilgili farkındalık yaratmak için hekimler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve ünlüler ile Tek Ses projesinde buluştuk

1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında, HIV’e dikkat çekmek amacıyla “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” Platformu tarafından hazırlanan paydaş metnini 293 kişi okudu ve sesleri yapay zekâ yardımıyla tek bir sese dönüştürüldü. Hekimler, sivil toplum kuruluşları, gazetecilerin desteklediği projeye çok sayıda ünlü isim sesiyle destek oldu. Tek Ses videosu, 29 Kasım 2022 Salı akşamı Pera Palas’ta düzenlenen lansmanda kamuoyu ile buluştu.


Gilead Türkiye, Pozitif-iz Derneği, Pozitif Yaşam Derneği, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık Ve İnsan Hakları Derneği’nin ortaklığında hayata geçirilen gecede; Prof. Dr. Volkan Korten, Prof. Dr. Fehmi Tabak ve Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, Pozitif-iz Derneği Kurucu Üyesi Çiğdem Şimşek ve Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Noyan Harmancı konuşmacı oldu.


Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen gecede, HIV alanında doğru bilinen yanlışlar ve HIV’le ilgili kamuoyu farkındalığını artırmaya yönelik adımlar konuşuldu. Türkiye’nin, tedaviye erişim ve tedavi başarısı konularında hedeflere yakın olduğunu vurgulayan uzmanlar, tanı alanında ne yazık ki hedeflerin gerisinde kaldığının altını çizdi. Tüm konuşmacılar toplumun tüm kesimlerini Tek Ses olmaya çağırdı.

Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, “Türkiye’de enfekte birey sayısı, kayıt altına alınanların çok üzerinde olabileceği tahmin ediliyor” dedi.


Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten, “Kimlik bilgileri istenmeden ve ücretsiz HIV testi yapılan, Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezi sayıları ve kapasiteleri arttırılmalı, genişletilerek tüm Türkiye’ye yayılmalıdır. Ayrıca tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ‘kendin yap’ testlerinin gerekli düzenlemeler yapılarak hızlı bir şekilde kullanıma sunulması gereklidir” dedi.


Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Altuntaş Aydın, “Türkiye’de HIV az ve yanlış biliniyor. HIV’in tedavisinin olduğu, düzenli tedavi sayesinde bulaşmasının ‘Belirlenemeyen=Bulaşmayan’ sayesinde önlenebileceği ve ayrıca etkili tedaviler ile HIV bastırıldığında bu kişilerin yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebildiklerinin ve çalışabildiklerinin toplum tarafından bilinmesi önemlidir” dedi.


Pozitif-iz Derneği üyesi Çiğdem Şimşek,HIV, toplum tarafından hala çok yanlış biliniyor. Örneğin HIV’in marjinal yaşayan, sadece LGBİ+’ların başına gelir gibi yanlış bir algı var. Oysa bu gün dünya verilerine baktığımızda HIV ile yaşayanların %54’ünün kadınlar ve kız çocukları oluşturduğunu görüyoruz. 2017 yılında yapılan HIV/AIDS Farkındalık Araştırması sonuçlarına göre; toplumun %77’si HIV hakkında bilgi sahibi değilken, %75’i de HIV ile yaşayanların sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğini bilmiyor. Yine toplum genelinde bulunan yanlış inanışlar ve mitler de HIV’in yayılımına olumsuz katkı yapıyor. HIV yayılımını engellemek için, hükümet, hekimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, medya.. hep beraber TEK SES olmalıyız. Ancak böyle sesimiz daha gür çıkar ve mesajımız duyulur” dedi.


Pozitif Yaşam Derneği temsilcisi Canberk Noyan Harmancı, toplumdaki farkındalığın düşük olmasını, buna bağlı olarak da HIV yayılım hızının arttığını, özne dernekleri ile sağlık profesyonellerinin ise nerede konumlandığını yaptığı metafor örnek üzerinden aktardı.

78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page