top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV ile Yaşayan Kişilere Yönelik İnternet Üzerinden Pozitif Eğitimler Projesi

Süresi : 6 ay / 18 Ağustos 2020 – Şubat 2021

Destekçi : Gilead Sciences

Amaç ve Hedef ve Yöntem:


Covid-19’un pandemi olarak ilan edilmesinin ardından pek çok faaliyet, hızla çevrim içi olarak uyarlandı. Tam da bu dönemde Covid-19’dan fazlasıyla etkilenen HIV ile yaşayanlara yönelik destek, bilgi ve eğitim çalışmalarının aksamaması amacıyla yeni bir proje tasarlandı.


Projeyle; HIV ile yaşayanların, HIV’in tıbbi, psikolojik, hukuki ve sosyal boyutlarına ilişkin bilgi edinmeleri ve böylece yaşam kalitelerini arttırmaları, haklarını bilen ve arayan bireyler haline gelerek HIV ile yaşayan kişilere yönelik damgalama ve ayrımcılığı azaltmaları amaçladı.


Bu amaca uygun olarak, HIV ile yaşayan fakat hala HIV ile yaşamayı olağanlaştıramamış olan akranlarına rol model oluşturabilecek, HIV statüleriyle barışık, akran danışmanlığı ve vaka takibi yapabilecek kişilerin yetiştirilmesi de hedeflendi.


Yapılacak eğitimler 2 tur (20 oturum) olarak planlandı. İstanbul ile sınırlı kalmayıp tüm Türkiye’de 500 HIV ile yaşayan kişi hedeflendi.


Yapılacak eğitimler 2 tur, 10’ar oturum olarak tasarlandı. Zoom üzerinden düzenlenen oturumların 40 dakika sunum + 20 dakika soru-cevap olarak ve verimlilik açısından en fazla 25 katılımcı ile yapılması düşünüldü.


Çıktılar:


Projenin 1. turunda 189 HIV ile yaşayan kişiye ulaşılmıştır. İkinci turdaki eğitimlere ise 218 HIV ile yaşayan kişi katılmıştır. Her bir oturumun 2 saat sürdüğü 20 oturum sonunda toplamda 407 bağlantı noktasından katılım sağlanarak toplamda 2400 dakika eğitim verilmiştir.

Pek çok kişiden aldığımız geri bildirimlere göre katılımcılar oturumları yanında eşi veya partneri ile izlediklerini belirttiler. Bu bağlamda çoğu zaman bir Zoom hesabı üzerinden bağlanan iki katılımcı olmuştur. Dolayısıyla toplam katılımcı sayısı 407 kişiden fazladır.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page