top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

HIV ve AIDS Nedir?

HIV Nedir?


HIV, İngilizce Human Immunodeficiency Virus kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü'dür.


HIV, diğer tüm virüsler gibi konakçı bir hücreye ihtiyaç duyar. Canlı bir hücreyi kullanmadan varlığını sürdüremez ve kendisini çoğaltamaz.


HIV, bağışıklık sistemine ve özellikle de bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olan CD4 hücrelerini (T hücreleri) hedef alır. HIV, CD4 T hücresinin içine girdikten sonra onun yapısını değiştirir, artık onu bir fabrika gibi kullanarak ve kendisini kopyalayarak yeni HIV'ler üretir. Bu yeni virüsler de diğer CD4 hücrelerini enfekte etmek üzere faal hale geçerler. Bu süreçte, mücadeleyi kaybeden CD4 hücrelerinin sayısı zaman içinde azalır.


HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar, HIV’in CD4 hücrelerinin içine girmesini ve onun yapısını değiştirerek yeni virüsler üretmesini engelleme mantığı ile çalışmaktadır. Mevcut ilaçlar, HIV’i kontrol altında tutmada ve CD4 hücrelerine zarar vermesini önlemede son derece etkilidir. Fakat HIV’i vücuttan tamamen atacak bir tedavi henüz bulunamamıştır. Şimdilik diyebiliriz ki, HIV pozitif bireyler bu davetsiz misafiri ilaçlar ile kontrol altında tutarak, onunla ama sağlıklı bir şekilde yaşarlar.


AIDS Nedir?


AIDS, İngilizce Acuired Immune Deficiency Syndrom kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’dur.


HIV, tedavi alınmaması durumunda bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudu hastalıklara açık hale getirir. Bağışıklık sistemi artık vücudu savunamaz hale gediğinde çok ciddi ve genellikle de kişiyi ölüme kadar götürebilen enfeksiyonlar ve kanserler gelişebilir. Vücudun savunma gücünün zayıflamasını kendileri açısından avantaja dönüştürdükleri için bu hastalıklara, fırsatçı enfeksiyonlar denir. Daha önce “AIDS’ten öldü” ifadesini duymuşsunuzdur. Bu gerçeği yansıtan bir ifade değildir çünkü kişiyi ölüme götüren aslında bir fırsatçı enfeksiyondur. AIDS ise bu fırsatçı enfeksiyonların ve kanserlerin gelişim gösterdiği evrenin / tablonun adıdır ki bu tabloyu açıklayan ifade, sendrom kelimesiyle AIDS içinde tanımlanmıştır.

Günümüzde AIDS kelimesini, etkin tedaviler sayesinde artık daha az kullanıyoruz. HIV pozitif bireyler, doğru zamanda tedaviye başlayarak AIDS tablosu görülmeden yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebiliyorlar. Tedaviye geç kalınmış, AIDS evresindeki kişinin geri döndürülmesi de, sendrom kaynaklı hastalıkların vücutta yarattığı hasara bağlı olarak mümkün olabilmektedir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page