top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Medyada HIV ve AIDS Duyarlılık Projesi

Süresi : 6 ay / Mart - Eylül 2022

Destekçi : Gilead Sciences /Hayat Bulan Fikirler Destek Programından ödüllü proje

Amaç ve Hedef ve Yöntem :


Projenin amacı; HIV ile ilgili doğru ve şiddetsiz bir terminoloji ile yazılmış, ötekileştirmeyen, nefret söylemlerinden uzak, olumlu görsellerin kullanıldığı haberlerinin, medya akımlarında yer almasını sağlamak. Böylece toplumun HIV’e ve HIV ile yaşayanlara karşı farkındalığının arttırılması, duyarlılık kazanan insanların teste gitmeleri ve tanı almış olan kişilerin ise destek hizmetlerine ulaşmaları hedeflendi.

Öte yandan proje kapsamında yapılacak haberlerde güncel tıbbi bilgilerin yanı sıra yaşam öykülerinin de yer alması amaçlandı. Bu doğrultuda HIV ile yaşayan kişilerin basın ile ilişkiler konusunda güçlendirilmesi, kendilerini doğru ve açık bir şekilde ifade edebilme ve basına ‘almak istediği bilgi’ yerine ‘vermek istediği mesaj’a odaklanma becerilerinin kazandırılması da hedeflendi.


6 ay süreli projede; 20 sağlık muhabirinin HIV ve AIDS konusunda temel eğitim alması planlandı.


Basın bildirisi ile eğitimlere davet edilen medya mensuplarına çevrimiçi olarak bilgilendirme yapıldı.


Çıktılar:


Proje kapsamında 2 eğitim düzenlendi. Her iki eğitime hem Pozitif-iz Derneği hem de PR ajansı tarafından davetler yapıldı. Eğitimlere toplam 10 kişi katıldı. İlk atölyeye katılan uzman sağlık muhabiri Mesude Erşan, HIV ile yaşayanların nasıl bebek sahibi olabildiklerini Diken.com’da 3 bölümlük bir yazı dizisi ile ele aldı.

Atölyeye katılan muhabirlerden bazıları kendi sitelerinde geriye dönük terminoloji güncellemesi yaptı.


Diğer önemli bir çıktı da; medya mensuplarının HIV’e ilgi göstermemesi ve atölyelerine katılım sağlamamasıdır. Bu da güncel bilginin medyada yaygınlaşamaması açısından önemli bir veridir.


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page