top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Türkiye Genelindeki Kadın Örgütlerine Yönelik HIV Farkındalığı Eğitimi

Süresi : 4 ay / Mart - 18 Mart 2022 - 18 Temmuz 2022

Destekçi : Gilead Sciences /Hayat Bulan Fikirler Destek Programından ödüllü proje

Amaç ve Hedef ve Yöntem :


Projenin ana amacı; başta doğu illerindeki kadın örgütleri olmak üzere, kadın ve insan hakları alanlarında çalışmalar yürüten kurumların ve bireysel aktivistlerin HIV ile ilgili bilgilerini güncellemek ve farkındalıklarını arttırmak. Diğer amacı ise; proje kapsamında planlanan eğitimler ile duyarlılığı artan bu kurum ve aktivistlerin, dezavantajlı bölgelerdeki diğer kadınları HIV konusunda bilinçlendirmesi.


Özellikle doğu illerindeki kadınların HIV konusunda farkındalığının artması, erken dönemde test ve tedavi için gerekli farkındalığın oluşturulması, test yaptırmak için cesaretlendirilmeleri, erken tanıyla beraber HIV ile enfekte bebek doğumlarının önlenmesi hedeflendi.


Proje sonunda kadın hakları alanıyla ilişkili 60 kişinin HIV’i tam anlamıyla öğrenmiş olması ve dezavantajlı gruplara farkındalık kazandıracak kapasitede olması hedeflendi.


Çıktılar:


18 Mart 2022 - 18 Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütülen proje kapsamında 24 farklı kurumdan toplam 63 kişi katıldı.


Kadir Has Üniversitesi Kadın Çalışmaları Birimi’nin daveti üzerine 28 Nisan 2022 günü 15.00 – 17.00 saatleri arasında 30 katılımcıya, yüz yüze atölye yapıldı. Çevrim içi düzenlenen atölyelere ise 33 kişi katılım sağladı.


Yerel yönetimler, tabip odaları ve fakülteler de dahil olmak üzere başka seminerler planlandı.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page