top of page
  • Yazarın fotoğrafıPOZİTİF İZ

Ben ve Sağlık Çalışanım Kampanyası Aday Öneri Süreci Başladı

Pozitif-iz Derneği olarak, Uluslararası AIDS Topluluğu (IAS-International AIDS Society) ve Gilead Sciences tarafından desteklenen Ben ve Sağlık Çalışanım Kampanyası (Me and My Heathcare Provider Campaign-MMHCP) kapsamında HIV geçişi önleme, tedavi ve destek sunan tüm sağlık çalışanlarının (Doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı vb.) ayrımcılık karşıtı hizmet konusunda farkındalıklarını artırırmayı, aynı zamanda damgalama ve ayrımcılık olmadan hizmet verenleri onurlandırmayı amaçlıyoruz.


HIV ile yaşayanların kendilerini değerli ve saygı duyulduğunu hissettiği güvenli ve destekleyici bir sağlık hizmeti ortamı yaratan, herkesin hak ettiği eşit ve adil bir sağlık hizmeti almasını sağlayan sağlık çalışanlarınızı kampanyada yer alacak şampiyonalardan biri olarak önermek için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ediyoruz:Kampanyanın 2023 Şampiyonlarıyla tanışmak için :


Damgalanma ve ayrımcılığın getirdiği zorluklara karşı bir umut sembolü olarak #StigmaFreeCare ve #ÖnyargısızSağlıkHizmeti nin Türkiye’de ve dünyada kabul görmesi için gelin birik olalım ve Türkiye’deki şampiyonlarımızı birlikte kutlayalım.

151 görüntüleme8 yorum

8 comentarios


zionzion1321
2 gün önce

Drones have transformed photography and made it possible for both hobbyists and professional photographers to take truly breathtaking aerial shots. Because hiring a plane or helicopter is cost prohibitive for most people, camera drones are an affordable swift camera drone review method for aerial photography. When researching how to choose a drone for photography, it’s important to consider the camera quality in the options available.

Me gusta

ristonriston1321
3 gün önce

Begravelsesbønner ledes av imamen, den hellige lederen. Deltakere utgjør minst tre linjer: menn, deretter barn og kvinner bak. Etter bønn blir liket ført til gravstedet i en stille prosesjon. Noen muslimske samfunn lar kvinner og barn delta i begravelsen, men tradisjonelt er det bare menn.

Les også : https://muslimskbegravelse.no/

Me gusta

leorleor1321
6 gün önce

Structural insulated panels are one of the maximum environmentally accountable constructing structures to be had. A SIP building envelope provides non-stop insulation, is extremely SIPS hermetic, lets in for better manipulate over indoor air first-class, reduces production waste, and facilitates keep herbal assets.

Me gusta

mosesmoses1321
05 jul

The player to the left of the dealer starts playing any card. Other players take turns gambling a card. Winning sports betting forum When every participant has played a card, the very best card wins. The one that played this card receives all playing cards and gathers them on a pile and gets 1 point.

Me gusta

ibanlavour1321
03 jul

When you undergo EMDR, you get BridgeHope Family Therapy entry to reminiscences of a trauma occasion in very particular methods. Combined with eye actions and guided instructions, having access to those memories helps you reprocess what you consider from the poor event. That reprocessing allows “repair” the mental damage from that memory

Me gusta
hiv tdvisinde yeni dönem
bottom of page